• تاریخ جامع ایران

کتاب تاریخ جامع ایران بزرگترین سند ملی و ایرانی ماست

نشست خبری رونمایی از مجموعه کتاب بیست جلدی «تاریخ جامع ایران» که با حضور سید کاظم موسوی‌بجنوردی، صادق سجادی، فتح‌الله مجتبایی و محمود دهقی در مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد...

رونمایی از کتاب تاریخ جامع ایران

به گزارش خبرنگار ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران؛ نشست خبری رونمایی از مجموعه کتاب بیست جلدی «تاریخ جامع ایران» که با حضور سید کاظم موسوی‌بجنوردی، صادق سجادی، فتح‌الله مجتبایی و محمود دهقی در مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست کاظم موسوی بجنوردی رئیس مرکز، با اشاره به هدف راه‌اندازی این مرکز گفت: مرکز دایرة‌المعارف اسلامی با هدف حرکت علمی و ادبی و نگارش دایرة‌المعارف‌های اسلامی، عمومی، تخصصی و دیگر کتاب‌های مرجع تشکیل شد. این مرکز برای بالا بردن سطح دانایی مردم و شکوفایی فرهنگی و علمی کارهای اساسی انجام می‌دهد.

وی افزود: از ابتدای شکل‌گیری چنین مرکزی، با دو مشکل عمده نبود منابع تحقیقی کافی و دیگری نداشتن نیروی متخصص مواجه بودیم. امروز امام نیروی متخصص لازم را داریم ولی همچنان از لحاظ منابع بسیار فقیر هستیم.

در ادامه‌ی این نشست فتح‌الله مجتبایی با اشاره به تدوین کتاب تاریخ جامع ایران گفت: این افتخار بزرگی است که این کتاب زیر نظر محققان ایرانی تدوین شده است. تمامی تلاش‌های ما در این مرکز این است که با تدوین چنین کتاب‌هایی خلاء‌های فرهنگی ایران را از بین ببریم.

وی اظهار داشت: عیب بزرگ تمام کتاب‌های تاریخی که نوشته می‌شوند این است که پس از نگارش تا سال‌ها بدون تغییر و تجدید نظر باقی می‌مانند. حرکت ما در مرکز دایرة‌المعارف اسلامی تلاش برای بروز رسانی تمامی منابع اطلاعات و کتاب‌هاست.

سجادی سر ویراستار کتاب تاریخ جامع ایران با تاکید بر تلاش 14 ساله برای تدوین آن گفت: این مرکز حساس‌ترین نهاد فرهنگی نسبت به فرهنگ ایرانی گذشته و جاری است. رسالت ما ایجاد فضایی برای دانایی و ارتقاء سطح فرهنگی جامعه است.

وی افزود: ملتی که برای ثبت و ضبط تاریخ کشورش تلاشی نکند محکوم به زوال است. ما با تدوین این کتاب که با استفاده از منابع ایرانی و غیر ایرانی و همچنین با کمک شرق‌شناسان کشورهای دیگر تدوین شده است، تلاش کرده‌ایم تا برخی از این تاریخ فرهنگی را برای نسل‌های آینده به جا بگذاریم.

کتاب تاریخ جامع ایران در 20 جلد

گفتنی است؛ کتاب تاریخ جامع ایران در 20 جلد، از قرار هر جلد 85 هزار تومان به چاپ رسیده است که در تاریخ بیست‌ و‌ششم خرداد‌ماه جاری رونمایی می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

اینستاگرام مرکز: instagram.com/great_islamic_encyclopaedia
فیسبوک مرکز: facebook.com/cgie62
تارنمای مرکز: www.cgie.ir
تارنمای اثر: www.choi.ir

میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ارسال